Młodopolskie Interpretacje Świata…

STAROGARDZKIE CENTRUM KULTURY
oraz
Muzeum Okręgowe w Toruniu

Serdecznie Zaprasza na wernisaż wystawy

MŁODOPOLSKIE INTERPRETACJE ŚWIATA

który odbędzie się

23 października 2015r.
godz. 18.00

Galeria A
Starogardzkie Centrum Kultury
Al. Jana Pawła II Nr 3
83-200 Starogard Gdański


Podczas wernisażu goście będą mieli okazję przenieść się do czasów z przełomu XIX i XX wieku, zasiąść i wspólnie biesiadować w Kawiarence „Młoda Polska” – która zostanie stworzona specjalnie na tę okazję.

Młodopolskie interpretacje świata
Sztuka ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu

Wystawa w Galerii A Starogardzkiego Centrum Kultury obejmuje 63 prace z zakresu malarstwa, grafiki i rzeźby ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu, powstałe od 1880 roku do niemal połowy XX wieku, czyli znacznie szerzej niż to obejmuje okres Młodej Polski (1890-1914).

Ekspozycja ukazuje nie tylko wiele artystycznych aspektów, które rozgrywały się na przełomie wieków, ale także pokazuje finał owych artystycznych zmagań i otwiera niejako temat następny –poszukiwań formalnych w sztuce już Polski odrodzonej. Zbiór prezentuje także wpływy Młodej Polski, sięgające daleko w głąb XX wieku. Wielu artystów stawało się niejednokrotnie epigonami stylistyki przełomu wieków w sztuce polskiej. Nie znaczy to jednak, że ich obrazy nie spełniają wielu, poza nowoczesnością – cech przydających im wyjątkowości. Każdy z eksponowanych dzieł zawiera, oprócz widocznych od razu walorów formalnych (kompozycja, kolor, faktura), szersze znaczenie. Wskazuje bowiem na zagadnienia, które były istotne dla osób żyjących w czasie powstania prac i to nie tylko w indywidualnym aspekcie, a zdecydowanie szerszym – ogólnospołecznym. Zatem każdy obraz, grafika czy rzeźba staje się znakiem czasu a także miejsca, w którym powstały.

Wiele prac to dzieła wybitne. Do takich należą m.in.:

Topole Jana Stanisławskiego,
Portret lalki Olgi Boznańskiej,
Portret Feliksa Jasieńskiego Jacka Malczewskiego,
Przed burzą wieczorem Fryderyka Pautscha,
Anastazja Witolda Wojtkiewicza, Portret mężczyzny Leona Wyczółkowskiego czy
Dziewczynka Stanisława Wyspiańskiego.

Te i inne, wybrane na wystawę do Starogardu Gdańskiego, zgrupowane są w działach, które prezentują pejzaż, architekturę, folklor, portret, pracownię malarza, satyrę, japonizm, martwą naturę i niepodległość.

Serdecznie zapraszamy!